24 Ekim 2012 Çarşamba

Haxball Nedir? Nasıl Oynanır?

     Haxball Nedir? Haxball.com internet sitesi üzerinden oynanabilen 2 boyutlu web tabanlı bir oyundur. İlk bakışta basit bir oyun gibi görünse de bağımlılık yapabiliyor. Haxball, masa hokeyine benzer bir oyun, amaç topu rakip kaleye sokmak. Bu bakımdan futbola da çok benziyor.

     Haxball Nasıl Oynanır? Haxball'da herkes bir oyuncuyu yönetiyor. Oyuna girişte kendinize bir nick name seçiyorsunuz ve daha sonra önünüze gelen oda isimlerinden birine çift tıklayarak giriş yapıyorsunuz. Oda isimlerinin yanında "Players" hanesinde yazan "5/6" gibi rakamlar oda kapasitesi ve odadaki oyuncu sayısını gösterir. Bu rakamlara bakarak boş bir odaya giriş yapabilirsiniz. Eğer "Pass" hanesinde "Yes" yazıyorsa bu oda şifreli bir odadır ve şifreyi bilmiyorsanız giremezsiniz. "Distance" hanesinin de "0km" olmasına dikkat edin çünkü bu da oyunu sorunsuz bi şekilde oynayabilmeniz için önemli bir etken.
    Girdiğiniz odada maçı odanın kurucusu yani admini yönetir, sizi bir takıma aldığında oynayabilirsiniz. Alttaki sohbet bölümünden odadakilerle konuşabilirsiniz. Oyunda var olan odalardan birine girebileceğiniz gibi "Create Room" seçeneğini kullanarak kendinize oda açabilirsiniz.

     Oyun Hangi Tuşlarla Oynanır? Oyunda "yön tuşlarıyla" oyuncuyu kontrol edebilir, "X" tuşuyla şut çekip, pas verebilirsiniz. "Ctrl" ve "Boşluk (Space)" tuşları da X ile aynı işlevi görür, el alışkanlığınıza göre bu tuşları da kullanabilirsiniz.

    Oyunda Dikkat Edilecek Noktalar Neler?
  • "Lag" kelimesi oyunda sıkça karşınıza çıkar. Peki Lag nedir? Lag, sunucu ile oyuncunun bilgisayarı arasındaki veri transferinde yaşanan gecikme olarak tanımlanabilir.Lag olmaması için oyuna girmeden önce tarayıcınızdaki diğer sekmeleri kapatmanızı öneririm. Eğer sizin ya da odanın ping rakamı yüksekse sağlıklı bir şekilde oynayamazsınız. Pinginiz yüksekse odadan banlanabilirsiniz.
  • Odadan "kick" ile atılırsanız tekrar dönebilirsiniz ama "banned" ile atılırsanız geri dönemezsiniz.
  • Oda açtığınızda şifre koyarsanız sadece tanıdığınız arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz.
  • Maçı başlatmadan önce süre ve saha seçimi yapılır.
  • Oyun genellikle 1'e 1, 2'e 2 ve 3'e 3 oynanır. 1v1 için classic, 2v2 için classic ya da big, 3v3 için big, 4v4 için huge saha için ideal seçimlerdir.
  • Oyunda Kırmızı ve Mavi olarak 2 takım vardır, oyuna hep Kırmızı takım başlar.
  • Oyunda Acemi, Orta, Pro ve Hard Pro gibi dereceler vardır. Yeni başlayanlar acemi olarak nitelendirilikten en iyiler Hard Pro (HP) seviyesindedir.
  • İlk başlangıçta giriş yapmak için oda seçerken oda adında "Acemi" geçen odaları seçmenizi tavsiye ederim, aksi takdirde çok laf yemeniz hatta odadan atılmanız muhtemeldir.
  • Oyunucunun üstündeki numarayı yani avatarı değiştirmek için sohbet bölümündeki satıra "/avatar" komutunu yazmanız gerekir. /avatar'dan sonra yazdığınız 2 karakter (Örneğin: /avatar CC) oyuncunuzun üstünde görünür. İster bir numara ister 2 karakterli harfler seçebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder